Single post

SİZ HAYAL EDİN, BİZ ÇEKELİM

Görüntünün kaydı yazının icadı kadar önemlidir. ‘Optik’in bulunması çok çok eski yüzyıllara gider. Fotoğraf video ve sinema görüntülerin kaydı ise yaklaşık 200 yıla yakın bir tarihi vardır.

Fotoğraf kelime anlamı ile ışıkla çizmek anlamına gelen photos ve graphein ile photograph yani yazıyı ışıkla çizme olarak tercüme edebiliriz.

3 boyutlu dış dünyanın 2 boyutlu olarak kaydedilmesidir fotoğraf.

Fotoğrafı iki dalda değerlendirebiliriz.

  1. Sanatsal Fotoğraf
  2. İşlevsel Fotoğraf

Sanatsal fotoğraf kurgu temellidir. Fotoğrafçının kaygısı görünmeyeni göstermektir. İşlevsel fotoğrafta ise kurgu yoktur. Görüneni anlık olarak kaydedip izleyicisine ulaştırmaktır amacı. Foto muhabirlerin çalışması iyi bir örnektir. Fotoğraflarını kimlerin ve ne zaman göreceklerini bilirler.

İşlevsel ve sanatsal fotoğraf arasında estetik anlamı ve bilgilendirici değeri arasındaki bağ tersinedir. Sanatsal fotoğrafta estetik ön plandadır ve bilgi verme amacı taşımaz.

Fonksiyonel fotoğrafçı, foto muhabiri anı yakalama peşindedir güzel fotoğraf çekme ikinci plandadır. Çektiği fotoğrafın haber değerini en iyi şekilde anlatması tam olarak okunabilmesini kolaylaştırmaktır.

Sanatsal fotoğraf soyut ifade içerir. Kimisi fotoğrafı beğenirken bir başkası beğenmeyebilir. Yine sanatsal fotoğraf; her anı, ışığı, gölgesi, nesnesi, kadrajda olması gerekeni ve hatta olmaması gerekenleri önceden düşünerek planlanmıştır.

Fotoğrafın halkta karşılık görmesi cep telefonlarına eklenmesi ile yoğun bir şekilde yaygınlaşmıştır. Birçok usta fotoğrafçı bunu olumsuzluk olarak değerlendirirken ben olumlu olarak savunanlardanım. Fotoğrafın yaygınlaşması insanlarda görüntü yakalama becerilerinin estetik görüşlerinin olduğunu fark etmelerine yardımcı olmaktadır. Sürekli güzel manzara yakalama peşine düşmektedirler. Portre çekimleri, öz çekimin yaygınlaşması hep cep telefonun fotoğraf ve video çekme özelliğinin olmasından kaynaklanmaktadır. Halkın fotoğraf kültürünün gelişmesi karşısında usta fotoğrafçılar da kendilerini daha ileri teknik açıdan geliştirmek zorunda kalacak ve dünya fotoğrafçıları ile rekabete girişecektir. Kendini geliştiremeyen ise kaybolup silinecektir.

Fotoğraf ve video cihazları üst düzey teknoloji içermektedir. Dijital fotoğraf ve video teknolojileri takip edilemez hale gelmiştir.

Fotoğraf makinesi alırken yapılacak tercih sıralaması öncelikle bütçe ve sonrasında hangi dalda fotoğraf çekmeye meraklı olunduğu ve fotoğrafçılığı hobi mi ya da ticari olarak yapmayı düşünüyoruz sorusunun cevabını ararız ve yaptığımız tespite göre bütçe performans değerlendirmesi ile model tavsiyesi yaparız.

Hobi fotoğrafçılığında kişinin gayreti güzel işler çıkarması karşısında fotoğrafa ayırdığı zaman ve bütçe artış göstermektedir. Hatta arkadaş çevresi bile değişmektedir. Zamanını değerlendirme amaçlı gezilere eğitimlere katılmakta ve yeni bilgiler elde etmek ile birlikte yeni fotoğraf yerleri keşfetme zevki gün geçtikçe artış gösterecektir.

Fotoğrafın insan psikolojisi üstündeki olumlu etkisi her zaman fark edilmiş ve her kesim için tavsiye edilmiştir.

Ticari fotoğrafçılık resmi evrak fotoğrafçılığı hemen hemen herkesin fotoğrafçıyla karşı karşıya kalınan bir branştır. En meşhur örneği vesikalık fotoğraftır. Cep telefonlarına fotoğraf çekme özelliği gelmeden hatta filmli fotoğraf çekimleri zamanlarında fotoğraf dükkânlarına gidip ailecek fotoğraf çektirme geleneği oldukça güzel anılar meydana getirmiştir. Düğün fotoğrafçılığında da dijitale geçmeden öncede çok çok değerli bir iş kolu idi. Dijital fotoğrafçılıkla birlikte dijital fotoğraf işleme programlarının çıkması ile birlikte fotoğraf tüketimi sınır tanımaz hale gelmiştir.

Endüstriyel tanıtım, moda fotoğrafçılığı ise çok ayrı branş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tanıtım ve pazarlamanın başı fotoğraftır.

Genelde reklam ajansı bünyesinde küçük çaplı çekimler yapılabilmesine rağmen, web sayfası fotoğrafları ve tanıtım kataloglar afiş ve broşürler için yapılacak çekimler sadece bu işe ayrılmış stüdyolarda ve tek branşı endüstriyel fotoğrafçılık olan kişiler tarafından yapılabilmektedir.

Bir ürünün satış grafiğinin artış etkisinde fotoğraf ikinci sıradadır. Birinci sırada ürünün adı veya kod numarası gelmektedir. Yani fotoğraf ilk baştadır. Devamında ürünün fotoğrafta ayırt edilemeyen özellikleri teknik bilgileri fiyatı satış şartları şeklinde aşağı doğru sıralanmaktadır.

Fotoğrafı olmayan bir ürünü kelimelerle süslü cümle ve sloganlarla tanıtmanız, satış yapmanız imkânsız gibidir.

Endüstriyel fotoğrafçı ise çekim yapacağı ürün hakkında üretim aşamasındaki bütün yapılanları görmeli her aşamadaki kişilerden en detaylı bilgileri almalı ve nasıl fotoğraf ile bu ürün satışa yönelik görüntü elde edeceğini kafasında canlandırmalıdır. Yapacağı kurgular eşsiz ve farklı olmak zorundadır. Fotoğrafçı, reklam ajanslarının reklam metin yazarlarının görevini görsel iş olarak yapmaktadır. Günlerce etüt yapma düşünce ve fikirler elde aşaması oldukça sıkıntılı ve yıpratıcı bir zaman dilimidir. Günlerce çekime geçemeyen fotoğrafçı son anda toparladığı fikirlerle çekimini yapar ve müşterisine sunar. Genelde bu çalışma kabul görmekte küçük rötuşlarla çekimler tamamlanır ve iş teslim edilir.

Endüstriyel fotoğrafçının kullandığı makine objektif ışık bilgisayar ve monitörlerle diğer yardımcı malzemelerin kalitesi de çok yüksek ve pahalı bir cihaz parkını ihtiva eder.

Uzun yılların çalışma ve bilgi birikimi endüstriyel reklam fotoğrafçılarının değerini ve tercih edilme sebebini artırmaktadır.

Sizler hayal edin düşünün biz fotoğrafçılar ürününüzü en iyi şekilde tanıtacak reklamını yapacak fotoğrafları çekelim…

Ömer ÖZTÜRK
Endüstriyel Reklam Fotoğrafçısı

Paylaş